Chcete stavať dom a neviete sa rozhodnúť aký projekt si vybrať? Máte dve možnosti. Buď si zvolíte vhodný katalógový projekt alebo si dáte vypracovať individuálny projekt. V tomto článku si povieme čo ktorý obsahuje a aké má výhody a nevýhody.
Katalógový projekt
V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo typových projektov. Stačí si vyhľadať na internete z bohatej ponuky, kde máte možnosť si pozreť dispozičné riešenie interiéru ako aj grafickú vizualizáciu exteriéru. Ihneď teda máte predstavu ako váš dom bude vyzerať.
Individuálny projekt
Náš trh je bohatý aj na architektov, projektantov či projektové kancelárie. Ich úlohou je vypracovať vám projekt podľa vašich predstáv. Na základe vášho pozemku a kritérií vám v súlade spoločných konzultácií navrhnú dom na mieru.
Rozdiel medzi katalógovým a individuálnym projektom
Vačšina z nás si asi odpovie, že v cene. Avšak nie je to celkom tak. Rozdielov je oveľa viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože keby ním bola len cena, potom by si všetci iste zvolili katalógový projekt.
Kedy je výhodnejší katalógový projekt?
Prvou podmienkou je, že si z existujúcej ponuky katalógových domov dokážete vybrať taký, ktorý sa vám vzhľadovo páči a zároveň vám aj dispozične vyhovuje. Cez toto prvé sito prejde veľmi málo projektov. Ak ale nájdete také, ktoré vám vyhovujú veľkosťou, počtom a usporiadaním miestností, musíte zohľadniť ďalšie kritéria. Jedným z nich je orientácia k svetovým stranám a umiestnenie vchodu do domu, či garáže z verejnej komunikácie. Toto kritérium je obzvlášť dôležité z typologických dôvodov. Ďalšou podmienkou väčšiny katalógových domov je rovinatý pozemok. Ak je ten váš svahovitý, tak zvyčajne nemáte na výber a musíte si dať projekt spracovať individuálne. Problémom môže byť aj to, ak nemáte stavebnú parcelu štandardných rozmerov ( 500 až 700 m2 so šírkou aspoň 15 m). Je totiž potrebné dodržať zákonom stanovené odstupové vzdialenosti od hraníc parcely a susedných objektov. Minimálna vzdialenosť od hranice pozemku je 2m ak nemáte na danú stranu okná obytných miestností. Pokiaľ na túto stranu smerujú okná obytných miestností je minimálna vzdialenosť od hranice 3 m s tým, že susedná stavba musí byť vzdialená od vašej minimálne 7 m. Ak teda nenájdete katalógový projekt, ktorý spĺňa vaše požiadavky a zároveň sedí na váš pozemok, je lepšie si nechať vypracovať individuálny projekt presne podľa vašich požiadaviek. Aj na prvý pohľad drobné zmeny v katalógovom projekte veľmi predražujú jeho cenu a preto s tým treba počítať.
Kedy je výhodnejší individuálny projekt (projekt na mieru)?
Pokiaľ chcete mať originálny dom, dom neštandardnej veľkosti alebo nenájdete žiaden vyhovujúci katalógový projekt, prípadne máte atypickú parcelu, svahovitý terén, či máte špeciálne požiadavky na dispozíciu a obsah domu, vtedy je určite výhodnejšie zvoliť si projekt na mieru.
Koľko stojí katalógový projekt?
Záleží od veľkosti zvoleného domu. Projekt pre bežný dom o úžitkovej ploche cca 140 m2, podľa ktorého sa dá stavba postaviť (realizačný projekt s výmerami) stojí okolo 1200 Eur. K tomu však treba pripočítať ďalšie investície (okolo 500 Eur) za situáciu osadenia domu na stavebnú parcelu, projekty prípojok a tepelnotechnický posudok stavby.
Koľko stojí individuálny projekt?
Veľmi dôležité je povedať, že cena záleží od veľkosti a náročnosti stavby. Takisto záleží na tom, či chcete len projekt pre stavebné povolenie, ktorý akurát spĺňa minimálne požiadavky na vydanie stavebného povolenia úradom alebo chcete realizačný projekt s technickými detailami a výkazom výmer, podľa ktorého sa dá stavba seriózne naceniť a postaviť. Pre porovnanie môžme uvažovať takisto s dvojpodlažným domom o úžitkovej ploche cca 140 m2 bez suterénu (pivnice). Cena projektu pre stavebné povolenie takéhoto domu sa zvyčajne pohybuje okolo 2500 Eur a cena realizačného projektu okolo 4000 Eur.
Zhrnutie
Ak nájdete katalógový dom, ktorý spĺňa všetky uvedené kritéria, vašou odmenou bude nižšia cena za projekt (obvykle ušetríte 1500 až 2000 Eur) ako aj rýchlosť dodania projektu. Pokiaľ však takýto dom nenájdete, nič sa nedeje, pretože suma vynaložená navyše za projekt na mieru predstavuje len malý zlomok celkovej ceny domu (okolo 2%). Mnohokrát si však pri rozhovore s projektantom ohľadne vášho budúceho domu uvedomíte veci, na ktoré by ste prišli až po čase pri užívani domu. Ich zapracovaním do návrhu získate hodnotu, ktorá je obvykle oveľa vyššia ako suma ušetrená za katalógový projekt.
Pozemok ako základ návrhu
Ako bolo spomínané domy z katalógu sú určené na rovinatý poprípade mierne svahovitý terén. Čím menej je svahovitý, tým menšie sú náklady na úpravu projektu a investície do stavby. Dôležité je poznať orientáciu pozemku vzhľadom na svetové strany. Podľa nej sa riadi dispozícia domu z hľadiska výhľadu na okolie, preslnenia obytných miestností, umiestnenia vstupu atď.
Výber vhodného projektanta
Projektovú dokumentáciu vypracováva kolektív architektov, projektantov a špecialistov pod vedením hlavného projektanta. Každý projektant či kancelária majú svoj vlastný architektonický štýl, ktorý sa vám môže alebo nemusí páčiť. Treba sa s ich štýlom stotožniť a potom ich osloviť. Predtým je ešte dôležité sa oboznámiť s ich skúsenosťami a referenciami. Dbajte aj na komplexnosť ponúkaných služieb - kvalitné poradenstvo, zabezpečenie inžinierskej činnosti, návrh interiéru či aj vybavenie ateliéru. V neposlednom rade je dôležitý seriózny a priateľský prístup. |